farkasverukennel
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Elrhetsg

Cm:
9200 Mosonmagyarvr, Viola u. 6.

Tel.:
06-20/477-9573

E-mail:
postmaster@csi-zol2000bt.t-online.hu

 
A diszplzirl

A cspizleti dysplasia

 

Mi a diszplzia?


A diszplzia (dysplasia) grg eredet sz, rendellenes fejldst jelent. A kifejezs az orvosi szhasznlatban meglehetsen gyakori, a cspzleten kvl ms anatmiai kpletekkel kapcsolatban is hasznljuk (pl. knyk dp.).
A cspzlet gmbzlet, mely a tr minden irnyba nagyfok mozgathatsgot biztost. A cspzlet esetben a dp. azt jelenti, hogy az zleti felletek tbb-kevsb pontatlanul illeszkednek egymshoz (a combcsontfej a medencecsont zleti gdrbe), vagy az zlet laza. Ennek kvetkeztben a terhels sorn az zletet alkot kpletekre (csont, porc, szalagok, zleti tok, stb.) akr tbb, mint tzszeresre megnvekedett erk hatnak, s ezek az zlet fjdalmhoz, hosszabb tvon elfajulshoz vezetnek.
A cspzletei diszplzit, mint nll betegsget elszr 1931-ben kutyn rtk le.

Hogyan, mitl lesz a kutya diszplzis?


A csd. nem szerzett, hanem rkletes jelleg betegsg. A klykk tbbnyire egszsges cspvel szletnek, a nem kvnatos eltrsek a fejlds sorn genetikailag kdoltan, ill. msodlagosan, az zfelsznek pontatlan illeszkedse kvetkeztben alakulnak ki. Az elvltozsokrt tbb, nem dominns (recesszv) gn felels. Ennek az a kvetkezmnye, hogy akr a rntgenolgiailag mentes szlk is rkthetik a dp.- t klykeikre. A dp.-s elvltozsok tbbnyire ktoldaliak, de ltalban a kt cspzlet nem egyforma mrtkben rintett, s az esetek egy rszben egyoldali is lehet. A felnevels sorn a kutyt r kedveztlen kls behatsok (tltplls, nem megfelel mennyisg s arny fehrje, svnyi anyag s vitamin felvtele, tlterhels) negatv irnyban befolysoljk a dp. kialakulst, ill. az elvltozsok slyossgt.

Hogy lehet szrevenni egy kutyn, ha diszplzis?


Megbzhat mdszer nincs, vannak viszont jelek, amik gyant kelthetnek. Ezek egyike sem csak a dp.-ra jellemz, ezrt ezeket egyttesen szakembernek kell rtkelnie. Biztosat csak rntgenfelvtel alapjn lehet mondani. A "gyans tnetek" jelentkezhetnek mr nhny hnapos korban is, de lehet, hogy csak regkorban tnnek fel. Mikor vetdhet fel a dp. lehetsge? Ha:

1. a kutya nem szvesen, nehezen mozog, nehezen ll fel

2. futskor (getskor) htuls lbt nem felvltva mozgatja, hanem egytt, a nylugrshoz hasonlan

3. nehezen megy lpcsn felfel

4. a combcsont fels rsze (tompor) jobban kill

5. elrehaladott esetekben a medence s combizmok elvkonyodtak, sorvadtak

Gyakran hibs htuls lbllsok (talajon szk, talajon tg, nyitott csnk) hvjk fel a figyelmet, mert ezek a dp. kvetkeztben is kialakulhatnak.

Mit jelentenek a klnbz diszplzia fokozatok?


Alapveten csak dp. mentes s diszplzis zlet van. Ha a kutyk nagyobb rsze mentes lenne, ez a beoszts elegend is volna. Mivel ettl igen messze vagyunk a vrhat mozgszavar megtlse, s a tenyszthetsg szempontjainak kialaktsa miatt clszer az rintett zleteket slyossg szerint tovbb osztlyozni. Bonyoltja a tjkozdst, hogy nincs egysges brlati, ill. besorolsi rendszer. Az ismertebb rendszerek: amerikai (OFA), angol-ausztrl (BVA), FCI ajnls, egysges eurpai rendszer. Mi az FCI ltal javasolt brlati mdszert s besorolst hasznljuk. Ennek alapjn mentes, tmeneti, enyhe, kzepes s slyos fokozatokat lehet megllaptani szigor besorolsi szablyok alapjn. Hogy egy adott fajtnl mely kategriba tartoz ebek tenyszthetk, azt az adott egyeslet, vagy fajtagazda hatrozza meg. Nagy ltalnossgban a mentes, majdnem mentes s enyhe eredmny kutyk tenyszthetek, s ezeknl ltalban mg ids korban sem kell a csd. okozta sntasgtl tartani. A kzepes s slyos csd.-s ebek nem tenyszthetek, nluk sntasg kialakulsval is szmolni lehet. Meg kell jegyezni, hogy a rtg. lelet slyossga s a sntasg foka kztt nem mindig van egyenes arnyossg. Elfordul, hogy egy kzepes dp.-s kutya slyos sntasgot mutat, mg egy slyos dp.-s jl dolgozik.

kerdezzfelelek_clip_image018

 

Mentes nmet juhsz

kerdezzfelelek_clip_image010

 

Enyhe diszplzia

kerdezzfelelek_clip_image012

Slyos diszplzia

 

Mi a Norberg szg?


A Norberg f. szg egy a rtg. felvtelen megszerkesztett szg, mely nem mindegyik, de az ltalunk is hasznlt FCI ltal ajnlott rendszerben brlati szempontknt szerepel. A combcsontfejek kzppontjt sszekt egyeneseknek az zleti gdr ells szlvel bezrt szge. Azt mutatja meg hogy a fej milyen mlyen helyezkedik el a medence zleti gdrben. Hasznos segdeszkz a fej helyzetnek megllaptsban. Szmszeren fejezi ki azt, amit a brl szubjektve tbbnyire meg tud tlni, de a tveds lehetsgt cskkenti. Sokan tlrtkelik szerept a brlatban. Ez is csak egy szempont a sok msik kztt, nmagban flrevezet lehet.

 

kerdezzfelelek_clip_image006

A Norberg f. szg meghatrozsa

Hogyan trtnik a szrs?


A szrs alapja a cspzletrl ksztett rtg. felvtel. Ehhez a kutyt altatni kell, mivel az rtkelhet kphez megkvnt testhelyzetet (hanyatt fektets, maximlisan nyjtott, befordtott combcsontok, szimmetria) mg teljesen elernyedt, altatott llaton sem knny biztostani. Ha a felvtel nem megfelel, akr az eb rossz belltsa, vagy bemozdulsa, akr felvteli technikai problmk miatt, a rtg. nem brlhat, az egsz procedrt meg kell ismtelni.

 

kerdezzfelelek_clip_image016

Szablyos rgzts dp. felvtelhez


Az USA-ban kifejlesztettek egy msik mdszert (PennHip), ahol egy specilis berendezsben kt rtg. felvtelt ksztenek. Az elsnl a cspzleteket sszeprselik, a msodiknl jelents, de mg megengedhet ervel sztfesztik. A kt kpen a combcsontfejek tvolsgainak meghatrozsval s viszonytsval egy szmszer rtk adhat, amely kifejezi az zlet lazasgt. A mdszer elnye, hogy lltlag mr fiatal korban megbzhat eredmny, ennek ellenre Eurpban mg nem terjedt el.

Mikor, s hol szressnk?


Mennl idsebb egy kutya, annl nagyobb biztonsggal lehet a csd. pontos fokt megllaptani. Flves korban a "tallat" biztonsga kb. 60%, 1 ves kor krl 80%, 2 vesen kzel 100%. Ezrt vgleges, a trzsknyvbe is bejegyezhet igazolst fajttl s klubtl fggen 12-24 hnapos kor utn lehet csak kiadni. Ez nem jelenti azt, hogy korbban nem rdemes szrni! Ha a fiatal kutya mozgsban, testtartsban brmilyen, csd-t is felvet gyan tmad, llatorvosi javaslatra a felvtelt meg kell csinlni. Mr nhny hnapos korban, ha a dp. pontos foka nem is, de az nagy valsznsggel megllapthat, hogy a kutya a ksbbiekben a kedvezbb, vagy a rosszabb kategrikba fog-e tartozni. Ezzel a slyos esetek mr kiszrhetk. Hasonl megfontols alapjn clszer "elszrst" vgezni 6-8 hnapos korban a tenysztsre, vagy kikpzsre vsrolt kutyknl is. Kedveztlen eredmny esetn a vits, vagy jogi krdsek mg idejben tisztzhatk. (A csd. mint rkletes jelleg rejtett hiba szavatossgi eset.). (6. kp)
Egy kutyt letben egyszer -elszrs esetn ktszer- kell szretni. Vlasszunk olyan rendelt, krhzat ahol nagy rutinnal, megfelel technikai felkszltsggel rendelkeznek. Ezzel a felesleges ismtls nagy valsznsggel elkerlhet.
Az egyesletek, fajtaklubok ltalban maghatrozzk, hogy mely brl bizottsgok, vagy llatorvosok vlemnyt fogadjk el. Ha a tulajdonosnak van lehetsge vlasztani, clszer tbb fs (lt. 3 szakember) brl bizottsghoz bekldeni a felvtelt. Br a kategrik pontosan meghatrozottak, a termszetre nehz smkat rhzni, nagy a "biolgiai vltozatossg". Ebbl kifolylag sok a kategrik kztti n. "hatreset". Ezek eldntse nagy gyakorlatot, specilis jrtassgot ignyel s tbb felkszlt brl esetn a helyes eredmny valsznsge ktsgtelenl nagyobb.

Mire kell odafigyelni klyk vsrlsakor?


Feltehetleg azrt vsrolunk kutyt, hogy hossz tvra egszsges "bartunk", munkatrsunk, esetleg tenysztsi ambcink alanya legyen, ezrt clszer "megbzhat" helyrl vsrolni. Nem rt utna rdekldni a szli vrvonalaknak, az esetleges elz almoknak, s amennyiben ltezik ilyen, az adott fajtra jellemz terheltsgek (az tlagosnl gyakrabban elfordul megbetegedsek) szrvizsglatainak. Nagytest kutyafajtknl az egyik ilyen a csd. A szlknek mindenkppen rendelkeznik kell megbzhat eredet, minimum enyhe eredmny dp. szrsi igazolssal. Nem rt, ha a csd. eredmny a szli vonalakon minl tovbb kvethet. Az elz almok egyedeinek dp. eredmnyei szerencss esetben az interneten elrhetk.
Lehetsg szerint mindig kssnk rsbeli szerzdst, melyben szerepeljen, hogy milyen clra vsroltuk a kutyt, ill. kikthetnk szmunkra fontos kritriumokat. Ezzel sok esetben elejt vehetjk a ksbbi elhzd jogi vitknak. Egy ily mdon leinformlhat, s garancit ad tenyszetbl szrmaz klyk nyilvn drgbb. Nem kell krltekintsnkrt adott esetben viszont ksbb fizethetnk meg drgn: a hozznk ntt kutya elvesztsvel, az veken t tart gygyszerezssel, az llatorvosi, s esetleges mtti kltsgekkel.

Melyik fajtk a leginkbb rintettek?


A csd. jellemzen a nagy (25 kg fltti) s ris test fajtk betegsge. Rgebben, br nyilvn elfordult a dp. a termszetes szelekci, ill. a munkateljestmnyre val tenyszti trekvs megfelel gtat szabott a betegsg elterjedsnek. A kedvtelsbl val ebtarts, a "pedigr" tenyszts, s a hozzrts nlkli "szaports" a dp. gyors, robbansszer terjedshez vezetett, ahogy ez sok fajtnl a 60-as, 70-es vekre be is kvetkezett. Ezt tmasztja al az a tapasztalat is, hogy mg kb. 30 vvel ezeltt a sznhz kutykat s agarakat csd.-tl mentes fajtknak tartottk, manapsg gyakran lehet tallkozni kzepes fokban dp.-s agarakkal s malamutokkal.
Elsk kztt a nmet juhszoknl kezdtk el a szrst, s az eredmnyek tenysztsben val hasznostst. Ksbb a tbbi nagytest fajtt is fokozatosan bevontk a szrsbe. Pontos hazai statisztiknk nincs, a klfldi eredmnyek is orszgonknt (populcinknt) eltrseket mutatnak, ezrt sorrendet nem adunk meg, csak a klnfle listk elejn szerepl fajtkbl vlogattunk: bernthegyi, masztiffok, nmet juhsz, retrieverek, rottweiler, kuvasz, jfundlandi, cocker spaniel, ris schnauzer, boxer, berni juhsz.
Br ktsgtelen, hogy a nagytest ebek a legrintettebbek, nem szabad elfelejtkeznnk a kisebbekrl sem. Nluk a kis testtmeg miatti kisebb terhels kvetkeztben a meglv dp. tnetei kevsb jelentkeznek, ezrt e vonatkozsban ritkbban vizsgljk ket. Ahol viszont elkezdik a szrst, ott tbbnyire meglep adatok szletnek. (126 magyarorszgi puli s pumi szrsi eredmnye:17 mentes, 31 majdnem mentes, 60 enyhe, 14 kzepes, 4 slyos).
Ezek utn nem meglep, hogy az USA-ban 1974 ta egyre nvekv intenzitssal folyik a nagytest macskk (Maine Coon) csd. Szrse.
A csd. kutyn, macskn kvl ms llatfajoknl s az embernl is elfordul.
Ezrt szrnek minden csecsemt "cspficamra", s az idben alkalmazott kezels a ksbbi tneteket tbbnyire meg is elzi. Ennek ellenre -vagy taln ppen ezrt- a kultrkrnyezetben l emberi populcikban a csd. nagymrtkben terjed.

Mit lehet tenni, hogyan lehet vdekezni a csd. terjedse ellen?


A vdekezs alapja a szrs. Azonban ez csak az alap, s erre fel vagyunk kszlve. Az orszgban kell szm rtg-el felszerelt rendel mkdik, vannak a brlatot nemzetkzileg is sszehasonlthat szinten vgz llatorvosok. Ezt az alapot viszont nem hasznljuk ki kellkppen. Elg ehhez egy szmadatot megnzni: Magyarorszgon vente 70-90.000 kutyt trzsknyveznek, az vi regisztrlt dp. szrsek szma nem ri el a 2000-t. Ez semmifle kommentrt nem ignyel.
J lenne megvltoztatni a csd. szrs adatkezelsnek "szemrmessgt" is. El kell dnteni, hogy egyesek egyni rdekei (ne derljn ki, hogy a tenyszkutym dp.-s), vagy a kz, ill. egy fajta rdekeit tartjuk-e fontosabbnak. Az, hogy csak a "j" adatok publikusak gtat szab az egyes vrvonalak genetikai feltrkpezsnek, valamint az egyed vrhat rkt kpessge megtlsnek.

Milyen lehetsgek vannak a diszplzis kutyk gygykezelsre?


A kzepes s slyos dp.-s, tbbnyire mr sntasgot is mutat llatok kezelsre tbb lehetsg van. Ennek ellenre tudomsul kell venni, hogy a kutya teljes terhelhetsge tbbnyire nem llthat vissza, de hz krl, trsllatknt fjdalommentes let biztosthat szmra.
Enyhbb esetekben elegend lehet a gygyszeres kezels ("porcvd" gygyszerek kraszer alkalmazsa, szksg esetn fjdalomcsillaptk) s olyan kiegszt beavatkozsok, mint szksg estn a testsly, s a terhels (kimert jtk, futtats, munka) cskkentse.
Slyosabb, esetleg mr fiatal korban jelentkez tneteknl szksg lehet mtti beavatkozsra is.
A gyakrabban vgzett eljrsok a kvetkezk:
-a fsizom tmetszse: ktsges eredmny, tbbnyire legfeljebb tmeneti eredmnyt hoz beavatkozs.
-a combcsontfej eltvoltsa, lzlet kialaktsa: ltalban kielgt eredmny mtt, tbbnyire vgs esetben, akkor vgezzk, ha ms megolds nem vehet ignybe.
-a medencecsont darabolsval az zleti gdr rfordtsa a fejre: fiatal llatnl, ha mg csontfelrakdsok, kimardsok nincsenek tbbnyire j eredmnnyel alkalmazhat.
-teljes cspprotzis: a humn mttekhez hasonlan manyag-fm kombincij j zlet kialaktsa mr az llatorvosi gyakorlatban is elrhet. A mtt utni legnagyobb fok mozgathatsgot ez biztostja. ra az emltett mttek kzl a legmagasabb.
Az adott kezels, mtt megvlasztsa mindig ortopdiban, ill. az adott mtti technikban jrtas llatorvos feladata. A szakmai irnyelveken kvl mrlegelni kell a kutyatulajdonos szempontjait is (tartsi krlmnyek, anyagi ldozatvllals mrtke, a kutya hasznostsi mdja, stb.)

 
Nmet juhszos linkek
 
Egyb linkek
 
Id
 
Naptr
2025. Mjus
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
Ltogatottsg
Induls: 2012-02-11
 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros